מאחר והשירות הצבאי נחשב למסגרת מאוד קפדנית וסגורה, פעמים רבות עולה הצורך לבצע בדיקת פוליגרף בצבא, לצרכים שונים וביניהם שימור ערכי המערכת.

בדיוק כמו במקרים במסגרת האזרחית שבהם קיים הצורך לגלות את האמת באמצעים אובייקטיביים, כך גם במקרה של פוליגרף במהלך השירות בצה"ל.

מתי עושים פוליגרף בצבא, מיהו הגורם המבצע את הבדיקה, האם ניתן לסרב לבדיקה שכזאת וכיצד ניתן לשפר את הסיכויים לעבור את הבדיקה בהצלחה? הישארו איתנו ותקבלו את כל התשובות.

 

פוליגרף בצבא – בדיקות לחיילות ולחיילים

✔️ בדיקות פוליגרף המותאמות לצרכים של צה"ל

✔️ הזמנת בדיקה במכון פוליגרף לפני ועדת קידום ושיבוץ בצבא

✔️ פוליגרף לחקירות משטרה לחיילים ולסיווג בטחוני

✔️ להצעת מחיר עבור בדיקות פוליגרף בצבא חייגו >>

✔️ צרו קשר לפרטים >>

 

פוליגרף בצבא
בדיקות פוליגרף בצבא – פוליגרף בצה"ל לחיילים ולחיילות, לפני קידום, לסיווג בטחוני ועוד

 

 

פוליגרף בצבא – כיצד מבצעים ועל ידי מי?

בדיקת פוליגרף בצבא מבוצעת באותו האופן כמו במסגרת האזרחית. כלומר, על ידי מכשור מתאים אשר בודק ומפענח את תוצאות הבדיקה, וזאת לאחר ניסוח שאלות מתאימות ומענה עליהן על ידי הנבדק.

בהתאם לתשובות שהנבדק משיב, מנוטרים מדדים שונים בגוף שעוזרים לדעת האם הוא דבר אמת או שקר.

מי עושה פוליגרף בצבא? הבדיקה מבוצעת או על ידי גורמים פרטיים (חברות ועסקים שפועלים גם במישור האזרחי) או לחלופין, יחידת הפוליגרף הצבאית.

ככל שמדובר בבדיקה מסווגת יותר (כגון, חשד במסירת מידע לאויב, חקירה שעוסקת במידע וסודי), כך תועדף יחידת הפוליגרף בביצוע הבדיקה.

עבור מקרים שגרתיים בסיווג נמוך, כגון קבלה ליחידה, ניתן להיעזר בנותני שירות פרטים.

 

באילו מקרים מבוצעת בדיקת פוליגרף במסגרת הצבא?

ישנם מספר מקרים נפוצים שבהם מבוצע פוליגרף במסגרת הצבא:

#1 פוליגרף בצבא לחקירת משטרה – בזמן חקירה, מצ"ח יכולה לבקש בדיקת פוליגרף מטעמה עבור נחקרים/או מתלוננים. למשל, בדיקת פוליגרף לחיילות שמתלוננות על מפקד שהטריד אותן מינית, או בדיקת פוליגרף לחיילים שנחשדים במכירת נשק לאויב.

#2 פוליגרף בצבא לסיווג בטחוני ישנם תפקידים מאוד רגישים בצבא אשר מחייבים בדיקת פוליגרף לסיווג בטחוני, על מנת לדעת כי האדם אכן מתאים לתפקיד. הדבר חשוב גם במקרים של קצינים בכירים שכבר מבצעים תפקיד מסויים, על מנת להימנע ממקרים של מכירה או מסירה של מידע לאויב או לגורמים לא רצויים אחרים.

למעשה, ישנם תפקידים בצבא שבהם נערכות בדיקות פוליגרף לקצינים על בסיס קבוע וזאת על מנת לעלות על מקרים שכאלה בזמן וכמו כן, על מנת להרתיע לגבי ביצועם מראש.

#3 פוליגרף בצבא לפני קידום קידום של איש צבא בתפקיד לרמה בכירה יותר עשוי להעניק לו גישה למקורות מידע מאוד רגישים. על מנת להיות בטוחים כי התפקיד אכן מתאים לבעליו, רבים מהמעומדים לקידום נדרשים לעבור פוליגרף, כאשר השאלות שנשאלות בבדיקה נקבעות על פי רמת הסיווג הנדרשת.

יש לציין כי בדיקות פוליגרף בצה"ל משמשות גם עבור אזרחים עובדי צה"ל, בין אם במסגרת תהליכי הקבלה לעבודה, העבודה השגרתית שלהם או בעקבות מקרה ספציפי שמחייב בירור.

 

פוליגרף בצבא
תפקידים רבים בצה"ל נחשבים לרגישים ומצריכים סיווג בטחוני גבוה – בדיקת פוליגרף בצבא תסייע לקבלת הסיווג הנדרש

 

האם מותר לסרב לעבור בדיקת פוליגרף בצה"ל?

בדיקת פוליגרף בצבא הינה בגדר חובה רק במקרים המקבילים למה שקרוי במסגרת האזרחית "בדיקת פוליגרף בעבודה". כלומר, העובד (במקרה הזה, החייל) מחויב לעבור בדיקת פוליגרף מעת לעת, רק אם זה צוין מראש במסגרת הגדרת התפקיד שלו ולפי דרישות ממוניו וכמו כן, לצרכי סיווג בטחוני בעת קידום או שינוי תפקיד של קצינים בכירים.

כאשר מדובר בחקירה משטרתית, סירוב לבדיקת פוליגרף בצבא עתיד להשפיע על אסטרטגיית החקירה, אך הוא אינו יכול להוות שיקול באשר להעמדה או אי העמדה לדין של החייל.

בנוסף, פוליגרף בצבא אינו מהווה בכל מקרה ראיה קבילה ובית הדין אינו יכול לכפות על נאשמים (או מתלוננים) ביצוע בדיקת פוליגרף לצרכי קבלת החלטות.

 

איך מתכוננים לבדיקת פוליגרף בצבא?

מכשיר הפוליגרף אומנם מסוגל לספק תוצאות ברמת אמינות גבוהה מאוד, אך עדיין חשוב לדעת כי המתח, הלחץ והחרדה יכולים להשפיע לעיתים על התוצאות, כך שחשוב מאוד להתכונן לפוליגרף מראש.

איך מתכוננים לפוליגרף בצבא ובכלל? הנה מספר טיפים חשובים:

✔️ שנו היטב ולפחות שש שעות שינה לפני ביצוע הבדיקה.

✔️ הגיעו לבדיקה כאשר אתם בריאים וחשים בטוב. דחו את הבדיקה אם אתם חולים ואינכם במיטבכם.

✔️ פנו את היום ואל תקבעו לעצמכם משימות נוספות, שיכולות להלחיץ או לעייף אתכם.

✔️ שתפו פעולה עם הבוחן ובצעו את כל ההוראות.

✔️ שאלות בבדיקת פוליגרף בצבא(ובכלל) אמורות להיות מועברות מראש לנבדקים. עברו עליהן מספר רב של פעמים וחזרו על התשובות ככל שניתן. באופן זה תתרגלו למתן התשובות וגם תדעו מה אתם עומדים להגיד.

במידת הצורך וכאשר קיים חשש שבדיקת הפוליגרף "תפיל אתכם", מומלץ לעבור אותה לפני כן במכון פוליגרף פרטי, לדעת מראש מה יהיו תוצאותיה ובמידת הצורך, פשוט לסרב לבדיקה האמיתית.

 

פוליגרף בצבא – כמה עולה?

כל עוד מדובר בבדיקה של הצבא, הוא זה שמזמין אותה והוא המממן. במידה ומעוניינים בביצוע בדיקה פרטית לפני ביצוע בדיקת פוליגרף בצבא, יש ליצור קשר עם מכון פוליגרף עצמאי.

העלויות במקרה זה נקבעות על  פי מידת מורכבות השאלות, מיקום ביצוע הבדיקה (במכון או מחוצה לו) ומידת הדחיפות לביצוע הבדיקה.

אצלנו באתר פוליגרף פרו תוכלו למצוא את מכוני הפוליגרף המובילים בישראל, לקבל הצעות מחיר מהם ולבצע השוואת מחירים יעילה שתעזור לכם לבחור במכון שהכי מתאים לכם.