כאשר אדם משקר, קשה מאוד לעלות על כך באופן וודאי ללא שימוש בעזרים מיוחדים, ולכן פותחה עם הזמן מכונת אמת שנועדה לספק תוצאות יותר חד משמעיות.

מהי מכונת אמת, כיצד היא עובדת, האם היא באמת תמיד מגלה את האמת, באילו מקרים כדאי להשתמש בה, כמה עולה בדיקה במכונת אמת? ותשובות לשאלות נוספות – את הכל נסביר מיד.

 

מכונת אמת במחירים נוחים – השוואת מחירי בדיקה

✔️ בדיקה במכונת אמת בעבודה – למועמדים חדשים ולעובדים וותיקים

✔️ הזמנת בדיקה לבן או בת הזוג לגילוי בגידות וחוסר נאמנות

✔️ מכונת אמת עד הבית – בדיקות פוליגרף פרטיות

✔️ לקבלת הצעות מחיר לבדיקה במכונת אמת

✔️ צרו איתנו קשר >>

 

מכונת אמת
מידע אודות בדיקה במכונת אמת

 

 

אז מהי בעצם מכונת אמת?

רבים מתבלבלים בין המושגים השונים ולא יודעים האם פוליגרף הוא אכן מכונת אמת והאם בכלל זו מכונת אמת או שקר של ממש, שאפשר לבטוח בתוצאות הבדיקה שלה?

למעשה כל המושגים הללו באים לתאר את אותה מכונה, שנועדה לספק נתונים שיכולים לסייע לנו להבדיל בין אמת לשקר, מה שחשוב מאוד במקרים שונים עליהם נרחיב בהמשך.

איך מכונת אמת עובדת? מדובר בעיקרון מאוד פשוט שקשור בפיזיולוגיה של גוף האדם – כאשר אנחנו משקרים הגוף שלנו נכנס לסטרס, גם אם באופן בלתי רצוני, מה שבא לידי ביטוי בעליית לחץ הדם וקצב הלב ובעור שמתחיל להזיע. כאשר אנחנו דוברי אמת, שינויים אלו אינם מתרחשים או שהם מינוריים ביותר.

מכונת אמת מסוגלת לעקוב אחר השינויים במדדי הגוף, שמתרחשים בעקבות מתן תשובות לשאלות מסוימות, כך שניתן לדעת בסבירות גבוהה האם אדם דובר אמת או שקר.

בין המדדים שנבדקים במהלך הבדיקה – מדדי לחץ הדם, קצב הלב והמוליכות החשמלית של העור, שמשתנה בזמן הזעה ולחץ. את המדדים בודקים באמצעות חיישנים שמחוברים לנבדק והם עושים ניטור של השינויים בזמן המענה על השאלות.

 

מכונת אמת – מה חשוב לדעת על הבדיקה?

לפני שנצלול יותר לעומק ותבינו מהם השלבים השונים של בדיקה במכונת אמת, חשוב שתכירו מספר דברים לגביה:

#1 האם מכונת אמת גורמת לנבדק להגיד את האמת? – לא. המכונה יכולה רק לספק נתונים שעל פיהם הבוחן יודע להבדיל בין דברי אמת לבין דברי שקר.

#2 האם השאלות מוצגות לנבדק ללא תיאום מראש? – לא. כל נבדק מקבל מראש את כל השאלות שישאלו במהלך הבדיקה ולמעשה חל איסור לשאול שאלות שעליהן לא הוסכם מראש. התעלמות מאיסור זה יכולה לגרום לפסילת הבדיקה.

#3 היכן עוברים בדיקה במכונת אמת? – ניתן לעבור את הבדיקה במכונים שהתמקצעו בכך ולשם כך יש להגיע למכון עצמו. לחלופין, ניתן להסתייע גם בשירות הקרוי "מכונת אמת עד הבית" ולעבור את הבדיקה בתנאים יותר רגועים. הדבר מתאים גם כאשר מדובר בבעלי מוגבלויות שמתקשים להתנייד אל המכון עצמו.

#4 מאיזה גיל אפשר לעבור בדיקה במכונת אמת? – ניתן להיבדק במכונת אמת החל מגיל 12, אך הדבר מחייב את הסכמת ההורים.

#5 האם נשים בהריון יכולות להיבדק? – באופן עקרוני, המכשיר אינו מסוכן עבור נשים בהריון, אך מפאת הלחץ הכרוך בזמן הבדיקה, כדאי להמתין עם הבדיקה עד אחרי הלידה.

 

כיצד מתבצעת בדיקה באמצעות מכונת אמת?

בדיקה באמצעות מכונת אמת היא דבר מאוד פשוט לביצוע. כאמור, הנבדק מחובר לחיישנים שונים שעוקבים אחר המדדים שהזכרנו ועונה על שאלות שנשאלות על ידי הבוחן.

אילו שאלות יש במכונת אמת? במהלך הבדיקה הנבדק נשאל שאלות רבות, חלקן קרויות 'שאלות רלוונטיות', שלמעשה מהוות את הסיבה לביצוע הבדיקה – משמע שאלות האמת והשקר – ושאר השאלות נועדו להוות את קו הבסיס ואינן קשורות לנושא הבדיקה.

שאלות אלו מחולקות לשאלות סרק, שהתשובה לגביהן היא רק אמת וקלה מאוד למענה – כגון, "מה גילך?" – ושאלות אחרות, שקרויות שאלות השוואה, שפשוט יגרמו אי נוחות אצל כל אדם – כגון, "האם אי פעם עשית משהו לא חוקי כלשהו?".

הבדיקה נערכת בחדר סגור, ללא רעשי רקע, כאשר הבוחן צריך לשאול כל שאלה לפחות פעמיים, על מנת לדייק יותר בפיענוח ולמנוע בדיקה חוזרת.

 

האם מכונת אמת תמיד צודקת? והאם אפשר לרמות אותה?

רבים רוצים לדעת האם אפשר לעבוד על מכונת אמת? ובמילים אחרות, האם ניתן לשקר למכונת אמת או לרמות אותה?

מי ששואל שאלות שכאלה אינו חייב בהכרח להיות אדם שרוצה לשקר ולצאת דובר אמת, אלא גם כזה שפשוט חושש מהבדיקה וחושב שיקרה בדיוק ההיפך – הוא יאמר אמת וייצא דובר שקר.

אז מה התשובה? כיוון שהפוליגרף עוקב אחר שינויים לא רצוניים בפיזיולוגיה של האדם, קשה מאוד עד בלתי אפשרי לרמות מכונת אמת, במיוחד כאשר היא מבוצעת על ידי בוחנים מקצועיים ומכונות ברמה גבוהה.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי גם מכונות אמת יכולות לטעות, במיוחד אם מנסים להשפיע על תוצאות הבדיקה באמצעים שונים.

כיצד בעצם אפשר לנסות לרמות את הבדיקה? ובכן, כל מה שמשפיע על הפיזיולוגיה הלא רצונית של הגוף יכול לשבש את הבדיקה, אך חשוב לציין שהשיבוש אינו צפוי וגם לא עקבי בכל השאלות.

הטריקים השונים כוללים שימוש בתרופות להורדת לחץ דם, תרופות להפחתת קצב הלב ותרופות למניעת הזעת יתר, אך בוחן עירני, מקצועי ומנוסה ידע לשים לב לכך מייד ויפסול את הבדיקה.

בכל מקרה, ההמלצה היא להגיע רגועים ככל שניתן לבדיקה, בריאים ואחרי שנת לילה של לפחות 6 שעות, מה שיסייע לעבור את הבדיקה בהצלחה, כך או כך.

 

מכונת אמת
לא קל להטות תוצאות של בדיקה במכונת אמת, כיוון שהן תלויות במדדים פיזיים שקשה לשלוט בהם

 

באילו מקרים כדאי להשתמש במכונת אמת?

כל עוד ישנה הסכמה בין הנבדק לבין מזמין הבדיקה, ניתן לבצע בדיקת מכונת אמת בכל מקרה כמעט, אך הדבר נפוץ במיוחד במקרים הבאים:

✔️ מכונת אמת לגילוי בגידות – למשל, כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להוכיח שהוא לא בגד.

✔️ מכונת אמת בעבודה – בין אם בתהליכי קבלה לעבודות רגישות ובין אם בבדיקות שגרתיות במשרות ביטחוניות ועוד.

✔️ מכונת אמת בצבא – בדיקה באמצעות מכונת אמת מבוצעת באופן שגרתי בתפקידי מפתח בצבא, בחקירות צבאיות ועוד.

✔️ מכונת אמת מול חברות ביטוח – במקרה של תביעה כנגדן, חברות הביטוח רשאיות להציע לנבדק לעבור בדיקה במכונת אמת, אך הן אינן יכולות לחייב זאת.

 

האם מכונת אמת קבילה בבית משפט?

בית משפט יכול להורות על ביצוע בדיקת פוליגרף כל עוד הדבר מקובל על הנבדק. הדבר נכון לגבי בתי המשפט האזרחיים, כגון בית המשפט לענייני משפחה ובית המשפט לדיני תעבורה והתוצאות המתקבלות הינן קבילות.

במשפט הפלילי בית המשפט יכול לאכוף את בדיקת הפוליגרף גם ללא הסכמת הנבדק וזאת כאשר מדובר בפשעים חמורים או בתהליכים מקדימים למשפט, כגון בתנאי מעצר ממושכים לצרכי חקירה.

 

מחיר בדיקה במכונת אמת – כמה עולה?

העלות של בדיקה במכונת אמת, נקבעת בהתאם לסוג הבדיקה ובאופן הבא:

#1 בדיקה מוסדית – בדיקה זו מוזמנת על ידי גורמים מוסדיים, כגון מקומות עבודה. השאלות שנשאלות הן סטנדרטיות ואינן מותאמות אישית לנבדק ובשילוב העובדה כי היא מבוצעת מספר רב של פעמים בשנה עבור עובדים רבים, המחיר שלה נמוך יותר.

#2 בדיקה פרטית – בדיקה זו מותאמת אישית עבור כל נבדק. הבוחן צריך לשוחח מראש עם הנבדק, לעזור לערוך את השאלות הספציפיות למקרה וללמוד לעומק את מהות הבדיקה.

ניתן לומר כי מחיר בדיקה פרטית במכונת אמת הוא הגבוה מבין השתיים וזאת מאחר והוא ממושך ונערך באופן חד פעמי.

חשוב להדגיש כי מחיר נמוך הוא לא הקריטריון שאמור לגרום לכם לפנות אל מכון מסוים שמציע בדיקות באמצעות מכונת אמת – ושחשוב לבחור במכון מקצועי ומנוסה, על מנת שהבדיקה תהיה מוצלחת ואמינה וימנעו טעויות מצערות ודרישות לבדיקה חוזרת.

באתר פוליגרף פרו תמצאו ריכוז של המכונים המובילים בישראל ותוכלו לבחור באחד מהם לאחר ביצוע השוואה יעילה ומהירה ביניהם.